Samopal M3 Grease Gun

Technické údaje:  Ráže: .45ACP/ 9 mm, délka se zasunutou opěrkou: 570 mm, délka s vysunutou opěrkou: 757 mm, délka hlavně: 203 mm, hmotnost: 3,7kg, kadence: 450 ran/min, zásobník: 30 nábojů, úsťová rychlost: 280 m/s, mířený dostřel: 50 m, ale velmi nepřesný.

 O zbrani: Samopal M3 byl zamýšlen jako odpověď na německé samopaly, které byly lisované z plechu a tedy výrobně velice levné. tento samopal měl nahradit výrobně náročný a drahý samopal M1 Thompson. V letech 1942-43 byl překvapivě vyvinut pobočkou koncernu automobilky General Motors, konkrétně firmou Guide Lamp Division. Konstruktérem tohoto samopalu byl George J. Hyde. Samopal se vyráběl sériově v letech 1943-45. Samopal měl dynamický neuzamčený závěr a byl převážně sestaven z lisovaných plechových součástí. Měl pistolovou rukojeť a zasunovací drátěnou ramení opěrku. První verze (M3) měla velmi atypické natahování závěru řešeno pomocí kliky na pravé straně pouzdra závěru, pozdější verze (M3A1) od roku 1945  měla pod odklopným víkem vybrání pro prst přímo v těle závěru. Střelba bylo možná pouze dávkou u obou variant. V menším počtu byla vyrobena varanta s tlumičem v ráži 9mm Para pro speciální jednotky.
Do konce války bylo vyrobeno 680 000 těchto samopalů.
Samopal M3 měl přezdívku "olejnička" kvůli svému tvaru a taky, protože má na boku připevněnou nádobku s mazivem. Používal se hlavně pro posádky vozidel pro svou skladnost a jako zbraň vojáků vykonávající různé funkce (radista, spojař, řidič aj.)

Zvláštnost: Kadence je sice udávána 450 ran za minutu, ale zjistil jsem, že závisí na úhlu náklonu zbraně!!! Vysvětlím - závěr je obrovský monolit železa, objemu tak dvou a půl závěru MP40, je tedy velmi těžký. Když střílíte vodorovně, je kadence příjemná, když hlaveň zvedáte, kadence se slyšitelně zpomaluje a když máte hlaveň kolmo vzhůru, zpomalí se kadence cca o třetinu. U jiné zbraně jsem toto nezaznamenal. (Zkoušeno samozřejmě s cvičnou municí)!

Názor střelce: Ačkoli jsem předpokládal, že jako zbraň nebude nic moc, jako sběratel jsem po něm toužil! Grease gun se stal mým snem a touhou, venku se sehnat dá, ale vždy znehodnocený, u nás jsem na něj dlouhá léta neměl štěstí. Trvalo mi mnoho let, než jsem ho sehnal (vždy jsem toužil pouze po 1. verzi s natahováním klikou). Když jsem ho konečně sehnal, splnil všechna očekávání. Hrubé opracování, viditelné sváry, nemožnost jakkoli upravit mířidla. Další velkou závadou je extremně složitá rozborka a velké množství malých součástek. Při rozborce musíte odstranit lučík a na devadesát procent si při tom roztrhnete kůži na kloubech ruky. Pokud ho srovnáte s německým MP 40, máte pocit, že ho vyráběl váš soused doma v garáži. Závěr, jako zbraň je to hrozný klump, je ale velmi cennou součástí každé slušné sbírky zbraní.

Cena:  cca 35 - 45,000,-  za dobrý kus.


Vypouštění zásobníku. Původně bylo bez plechového chránítka, tyto se dovařovaly v polních dílnách.


Zajímavé umístění olejničky.


Detail spoušti.


Hledí si nijak neopravíte.


Stejně tak mušku.


Detail závěru.

 

Rozborka


Stisknete tlačítko vypouštění závěru a vysunete zásobník.


Zásobník je dvouřadý, ale s jednořadým vyústěním.


Natažením kličky zkontrolujete nábojovou komoru (preventivně, i když jde o dynamický závěr).


Vytáhnete lučík, pravděpodobně to bude trochu bolet.


Celý lučík vyjměte.


Úplně vytáhněte drátěnou pažbu.


Detailní pohled.


Sejměte spodek zbraně.


Odšroubujte matku hlavně.


Sejměte hlaveň.


Vysuňte závěr.


Závěr je připraven na rozborku.


První sejměte závlačku.


Rozebrané čelo závěru.


Detail závěru.


Závěr.


Pohled na rozebraný samopal.